Ретро: ЦСКА – Байер Леверкузен (2005 г. Лига Европа)

Ретро:                                  ЦСКА – Байер Леверкузен  (2005 г. Лига Европа) post thumbnail image

Сезон 2005-а година започва ударно за ЦСКА. В България армейците мачкат съперниците си, а в Европа в квалификацийте за ШЛ червените минават с лекота през СК Тирана. След това се изправят срещу настоящия шампион Ливърпул. След загуба в първия мач  ЦСКА успява да победи действащия шампион на неговия „Анфийлд“ с 1-0, но отпада от ШЛ с общ резултзт от двата мача 3-2.

ЦСКА продължават в ЛЕ и през септември трябва да играае срещу Байер Леверкузен. В първия мач в германия армейците играят много добре, надиграват германците и победата с 1-0 е най-малкото, което можеше да им се случи. Така с гол аванс ЦСКА очаква „Аспирините“ на  „Армията“.

29.09.2005 г.

Повече от 22 000 фенове са изпълнили „Армията“ в очакване на още един успех на ЦСКА. Двата отбора излизат с резервните си екипи. Леверкузен са светлосини, а ЦСКА отново е с  черните фланелки, с които записаха  успехи  срещу европейския шампион Ливърпул и в първия мач с Байер.

Като се има предвид резултатът от първия мач в началото на този няма изразителен домакински натиск. Двата отбора си разменят безобидни атаки.  Първата опасност е в 11 – тата минута. Велизар е фаулиран на границата на наказателното поле, а Янев от фаул стреля в стената.

Отговорът на „аспирините“ не закъснява. В 18-тата минута Хидиует спира опасна атака на немците. Малко по-късно Бербатов е фаулиран до наказателното поле на ЦСКА, а прекия свободен удар разтърсва горната гредата. В този мимент Максич и армейците имат късмет. Леверкузен продължават да нападат и да опитват да наваксат изоставането от първия мач, но добрата игра на Максич, Силва, Гай и останалите армейци разколебават Байер.

Първото полувреме завършва без голове. ЦСКА организира няколко добри атаки, но до по сериозна опасност не се стига.

През второто полувреме ЦСКА стои по-добре. Армейците започват да организират и по-опасни атаки. Немците опитват, но натискът им е стихиен и с всяка изминала минута червените показват кой ще  бъде крайния победител.

В 63-тата минута след много добра атака Велизар уцелва гредата. Малко след това защитник на ЦСКА изчиства топката малко пред голлинията. С това опасностите за Леверкузен се изчерпват. Червените заиграват както могат и започват да създават положения.

В 66-тата минута Янев центрира от фаул.Хидиуед е добре пласиран на задната греда и хвърля червена България в екстаз. ЦСКА повежда с 1-0, а победителя вече е ясен.

След гола футболистите на Байер опитват някак да направят нещо,но това не се случва. Дори напротив – ЦСКА изпуска да направи победата си по-изразителна. За радост на немците не се случва, но и 1-0 е достатъчно за крайния триумф на ЦСКА.

Край на мача. С общ резултат 2-0 ЦСКА побеждава и се класира за групите на лига Европа.